Virksomheden skal i gang med opgradering af deres ERP løsning fra den nuværende Dynamics til Dynamics 365 Finance & Operation.
Med reference til IT-Chefen, som har det samlede ansvar for både ERP og infrastruktur bliver du den næste i afdelingen til at håndtere den kommende opgraddering. Virksomheden er en større produktionsvirksomhed, som
leverandør af renoverede autodele. Stillingen er placeret på virksomhedsens hovedkontor i Østjylland.
Du får ansvar og plads til at gøre en forskel
Udfordringen
De oplever betydelig vækst og har en ambitiøs plan om at fortsætte den positive trend via opkøb og organisk vækst. Det stiller krav til en skalerbar og effektiv ERP-platform – der understøtter deres nuværende forretning og samtidig er klar til fremtiden.
Du får en central rolle i det voksende ERP team, og sammen med dine kollegaer i ind- og udland, er du med til, at sikre en gnidningsløs implementering af D365 FO applikationen. Du bliver et vigtigt bindeled mellem IT og forretningen, hvilket indebærer tæt sparring med det meste af organisationen. Parallelt med ny implementeringerne køres der løbende projekter relateret til den nuværende og velfungerende Dynamics. I den sammenhæng deltager du i 2. level support. Har du kompetencer til eller ønske om, at indgå i en arkitektrolle kan du med tiden få muligheden, ligesom du gradvis for muligheden for, at bidrage i de stadig stigende antal projekter relateret til systemintegrationer og udrulning hos de opkøbte virksomheder.
Fra ERP generalist til Dynamics 365FO specialist
Derfor skal du søge Du får et attraktivt job i en solid international førende virksomhed i markant fremdrift, hvor IT og teknologi har væsentlig strategisk betydning. Du vil hurtig få selvstændige opgaver, med at designe og implementere systemændringer, hvor din viden og kompetencer kan blive udfordret både i bredden og dybden. Virksomheden har en uformel omgangstone, en åben ledelsesstil og en stærk virksomhedskultur med et fællesskab, hvor alle er der for hinanden.
- Fokus på medarbejdertrivsel med vægt på det sociale, udvikling i jobbet og god plads til humor
- Væsentlig grad af frihed under ansvar
- Løbende uddannelse efter behov
- Fleksibilitet omkring arbejdstid, sted og opgaver
- Mindre rejseaktivitet af typisk et par dages varighed
- Attraktiv løn og pensionsordning
Dine kompetencer
Du har god forståelse for komplekse forretningsprocesser og understøttelse af disse gennem IT-løsninger.
- Din erfaring med Dynamics D365 FO kan f.eks. være opnået gennem en konsulentfunktion, en tilsvarende intern ERP stilling eller andet
- Det er et plus, hvis du kender tidligere versioner af Dynamics, men ikke et krav
- Du har kompetencer inden for procesarbejde og mapping af forretningsprocesser
- Gerne erfaring med deltagelse i D365 FO projektimplementeringer
- Du er god til skriftlig og mundtlig kommunikation på både dansk og engelsk
Som person er du
Med kontakter på tværs af organisationen trives du med at arbejde med mange mennesker og med en række forskellige forretningsområder. Du værdsætter og bidrager til de gode kollegiale relationer. Desuden er du:
- en naturlig problemløser, der sætter en ære i dit arbejde
- god til, at forstå komplekse forretningsprocesser og understøtte dem gennem ERP-løsninger
- god til at designe helhedsløsninger ud fra en holistisk tankegang
- struktureret, kvalitetsbevidst med plads til både fornyelse og forandringer
- selvstændig, men tænker som en teamplayer
- vedholdende med godt personligt drive
Yderligere oplysninger
Har du spørgsmål, så tøv ikke med at kontakte Change Direction Seniorkonsulent Søren Glavind Bo på (+45) 2671 1144 eller sbo@changedirection.dk.
Send din ansøgning nu!
Søg stillingen med det samme, da vi holder samtalerne løbende.
Stillingens ref. nr.: SB-9840

|